Vybíráme první baskytaru

V tomto článku najdete doporučení, jak vybrat první baskytaru tak, aby to nebyly peníze vyhozené z okna. Doporučení jsou rozdělena v závislosti na tom, jak velký rozpočet si můžete dovolit.

Obsah článku jsem 31.1.2017 aktualizoval.

Článek nezohledňuje možnost bazarového nákupu a to ze dvou důvodů:

  1. nabídka bazarových nástrojů je nevyzpytatelná a nelze tedy doporučit konkrétní kusy
  2. nezkušený člověk podstupuje větší riziko, že naletí na nevýhodnou nabídku
Bazarovému nákupu v ČR i ze zahraničí se bude věnovat některý z další článků. Odkazy na konkrétní produkty budou směřovat především na oblíbený srovnávač zboží Heuréka.

 

Výběr baskytary do 6 000 Kč

Ačkoliv je taková částka pro leckteré „odborníky“ směšná, faktem je, že do 6 000 Kč lze koupit novou baskytaru na takové úrovni, aby vám nějaký čas vydržela a jako začátečníka či i mírně pokročilého vás nijak nelimitovala.

  • dívejte se po tradičních koncepcích (Jazz Bass, Precision Bass, Precision Jazz, Musicman) – díky „provařené“ koncepci lze i za takovéto peníze vyrobit něco, co není jen nalakovaným polenem do kotle
  • vyhněte se „moderním“ či jinak netradičním tvarům (sekery, atd.), které lákají jen na vzhled
  • držte se 4 strunného provedení – více strun znamená větší nároky na zpracování nástroje a ani nástroje o několik tříd výš nejsou v tomto ohledu vždy stoprocentní
  • vyhněte se aktivním nástrojům – levné součástky obsažené v aktivní elektronice nástroj spíše degradují
  • držte se značek Squire či Cort, které mají i v této cenové relaci poměrně slušnou pověst – naopak se vyhněte nástrojům Dimavery, či Stagg

Konkrétní tipy:

Fender Squier Affinity Series Precision Bass BWB lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Cort Action lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

 Výběr baskytary do 12 000 Kč

V cenové relaci do 12 00 Kč platí víceméně to stejné, jako v relaci do 6 000 Kč. Jenom se rozrůstá nabídka již velmi dobře hratelných kousků a na výběr jsou vyšší série těch „levnějších“ značek. Tyto nástroje už jsou na slušné úrovni a uspokojí i leckteré pokročilé hráče.

Povedenými nástroji s velmi výhodným poměrem „výkon“/cena jsou řady Vintage Modified a Classic Vibe značky Fender / Squire.

Vintage Modified Jazz Bass 70s lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Fender Squier Classic Vibe Jazz Bass '60s lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Jak už z názvu  obou sérií vyplývá, jedná se o kopie klasik Leo Fendera. Jestli zvolit Jazz Bass nebo Precision Bass je už na chuti (a stylu) každého. Rozdíly mezi různými koncepcemi se bude věnovat jeden z budoucích článků.

Klasikou je pak také série ATK od firmy Ibanez. Na ATKáčka nedají dopustit ani někteří profíci.

Ibanez ATK 200 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Vyznavači tvrdších stylů můžou pokukovat i po Epiphone Thunderbird. Originál této baskytary (od firmy Gibson) proslavil hlavně baskytarista kapely System of a Down.

Epiphone THUNDERBIRD IV lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

 Výběr baskytary do 16 000 Kč

V této cenové relaci už se dostáváme k nástrojům, kde již není nutné držet se striktně výše zmíněných zásad (i když chybu tím určitě neuděláte). Určitě už lze najít zajímavé nástroje „netradičních“ koncepcí, 5strunné nástroje i aktivní nástroje, aniž by to byly nástroje pro zlost.

Ke slovu už se dostávají nižší série renomované značky Fender. Jedná se však o nástroje vyrobené v Mexiku, tedy ne vyloženě americké „originály“. Každopádně jsou to již nástroje, které určitě nedělají ostudu.  Příkladem je Fender Standard Jazz Bass.

Fender Standard Jazz Bass lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Chybu neuděláte ani s řadou GB74 značky Cort, která poskytuje zajímavou kombinaci snímačů (humbucker + single).

Cort GB74 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Výběr baskytary nad 16 000 Kč

Nad tuto částku už se otevírá nabídka tak, že vypíchávat jednotlivé kusy je zbytečné omezování, takže to určitě neberte jako dogma. Navíc pro začátečníka je spíše doporučeno vyzkoušet si jeden dva nástroje různých koncepcí, než zjistí „co vlastně chce“. Samozřejmě je to všechno o finančních možnostech a tak nikdy nebude na škodu začínat na profesionálním nástroji. Je však na každém, jestli je ochoten mít doma „Ferrari“, když s ním bude jezdit maximálně padesátkou a navíc s instruktorem za zadkem:) Další články se budou věnovat bližšímu popisu různých nástrojů, koncepcí, snímačů, strun a aparatur a je vlastně až nutností mít přehled, než si člověk vybere nástroj, který mu zůstane „nadosmrti“. V počátcích je to opravdu spíše o poznávání a hledání cesty k vlastnímu hernímu a zvukovému stylu.

Sandberg Electra II TT4 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Lakland Skyline 44-01 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

STERLING BY MUSIC MAN RAY35 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

FENDER American Standard Precision Bass lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Fender American PRO Jazz Bass RW lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>