Obměňuji aparaturu (více se dozvíte zde) a jednou z novinek je předzesilovač SansAmp PSA 1.1 od firmy Tech 21. Jde o preamp, který simuluje lampové zesilovače, avšak vše analogovou cestou. Tedy nedochází ke konverzi na digitální signál a zpět a tím pádem netrpí neduhy, které se s tím pojí. Zvuk je plný a odezva okamžitá. Nebudu zde popisovat postupně veškeré funkcionality, to najdete v oficiálních popiscích v e-shopech či v manuálu. Podělím se s vámi o zkušenosti z používání běžným uživatelem.
Již během zkoušení ve zkušebně před koupí od původního majitele se mi povedlo během krátké chvíle natočit zvuk, který byl dobrý. Minimálně stejně dobrý, jaký produkuje můj současný zesilovač EBS HD 350. Doma jsem si pak do sluchátek vyhrál víc a získal jsem tyto poznatky.
Poměrně unikátní je způsob, jakým dochází k úpravě zvukových charakteristik – tedy alespoň já jsem se s tím v takové podobě nesetkal, obzvlášť u baskytarové aparatury. Dlužno dodat, že tato verze SansAmpu je univerzální – tedy pro kytary i baskytary. Hlavní síla SansAmpu PSA je v tom, že potenciometry Buzz, Punch a Crunch vybuzují (nakreslují) zvlášť basy, středy a výšky. Buď jen lehce, takže signál je stále čistý, ale „našláplý“, nebo tak, že už dochází ke slyšitelnému zkreslení. Předzesilovač je tak skvělým overdrive efektem a pro mnohé je to právě hlavní důvod, proč jej používají. Já se zkreslenými zvuky zatím moc zkušeností nemám a nikdy jsem si nedovedl najít uplatnění. Ale možná teď změním názor, protože se mi podařilo najít zkreslený zvuk, který neubírá basové frekvence, což mi vždy u basových zkreslení vadilo. Prostě to má koule, ale přitom baskytara zní pořád jako baskytara a ne jako zkreslená kytara.
Tato verze SansAmpu je programovatelná, takže si nastavení ukládá do paměti a tyto presety lze pak vyvolat buď nějakým MIDI controllerem nebo prostě přímo na předním panelu. Rozsah použití se tak značně rozšiřuje, protože lze přepínat mezi různými zvuky (čistý na prsty / na slap / zkreslený atd.) a nebo prostě mít jen možnost se vždy vrátit ke svému původnímu zvuku, pokud je nutné si nastavení „rozrýpat“, třeba kvůli nahrávání nebo proto, že půjčujete aparát jinému baskytaristovi.
Jedinou vadu na kráse, kterou jsem našel, je fakt, že při spuštění přístroje se vždy nastaví preset 00 a uživatelské presety začínají až na čísle 51 (předcházející jsou tovární, přednastavené). Bez MIDI pedálu je tak nalistování na tuto pozici značně nekomfortní. Továrním presetům však lze vypnout ochranu proti přepisu a vzhledem k tomu, že jich je většina určená pro kytaru, si první pozice přepíšu. Vrátit tovární nastavení není v případě prodeje problém.
Jakmile získám víc zkušeností z live použití, budu v recenzi pokračovat v dalším článku.
