Po zhruba 4 letech, kdy jsem své vybavení vůbec neřešil a jen používal, jsem se rozhodl pro postupnou obměnu. Cílem by měla být univerzální lehká aparatura, která by však neměla být ústupkem z požadavků na „kvalitu“ zvuku. Mám určitou svou představu a z té slevit nehodlám.
Současné vybavení je baskytarová hlava EBS HD 350 a reprobox Ampeg HLF 410. Nic víc. Spolehlivý aparát s čistým pevným zvukem a s dostatečnou výkonovou rezervou. Bohužel, samotná hlava váží 12 kg, bedna cca 40 kg a je dost velká, protože je koncipovaná jako standalone – tedy, že k ní již žádná další není potřeba.
První věcí, která mi pomůže mít univerzálnější sestavu, bude oddělení předzesilovače od koncového výkonového. Při potřebě upravit výkon, nebo zvukovou charakteristiku, tedy bude stačit změnit jen jednu z těchto částí. Výhodou separátní preampu je také to, že ho můžu používat samostatně a na koncerty, kde je k dispozici erární aparatura si vzít jen jej a přitom si zachovat „svůj“ zvuk, na který jsem zvyklý.
Výhodou samostatného koncového zesilovače je zase to, že v případě stereo zesilovačů můžu lépe pracovat s tím, co do které bedny (plánuji mít 2) jde za signál. Moje představa je taková, že budu mít jednu reprobednu s jedním větším basovým reproduktorem a jeden reprobox pokrývající celé zvukové spektrum (ve kterém baskytara působí) s více menšími reproduktory. Výhoda dvou reprobeden je v tom, že lze na akce v malých klubech brát jen jednu reprobednu a celou sestavu např. jen na open air akce či větší prostory. 2 menší a lehčí bedny jsou praktičtější i z pohledu mobility.
Předzesilovač jsem již pořídil a píšu o něm separátní recenzi – jedná se o Tech 21 SansAmp PSA 1.1. Prozatím jej budu zapojovat do své současné hlavy do vstupu efektové smyčky a z EBSka tedy budu využívat jen koncový zesilovač. Jakmile se s předzesilovačem sžiji, pustím se do hledání koncového digitální zesilovače. Reprobedny přijdou až na závěr.