Recenze: Ampeg SVT 410 HLF

Ampeg je basová klasika. A baskytarový reprobox SVT 410 HLF patří k tomu lepšímu, co tato značka nabízí. Ačkoliv nové verze jsou již vyrobené ve Vietnamu, dle zkušeností na diskuzních fórech to neznamenalo snížení kvality a dle ceny bazarových kousků nelze usuzovat, že by americká produkce byla nějakým způsobem zvýhodňována. V tomto článku se pokusím shrnout hlavní vlastnosti této u baskytaristů oblíbené reprobedny.

Cena

Ampeg SVT 410 HLF lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Konstrukce reproboxu a mobilita

Reprobox je poměrně velký a to jak do výšky, tak do hloubky. Větší rozměr na výšku mají na svědomí tři bassreflexové otvory ve spodní části ozvučnice. Materiálem je překližka z baltské břízy. Co se týká hmotnosti, tak 38 kg není na tu velikost až tak hrozné. Do schodů je to ale už spíše dvoumužná záležitost. A jedna praktická zkušenost – bedna úplně přesně pasuje do kufru jedničkové Fabie Kombi:)

Fotografie přední strany basového reproboxu Ampeg SVT-410HLF

Výhodou je, že bedna je opatřena dvěma kolečky, takže po nakloněný s ní můžete jet jako s cestovním kufrem. K tomuto účelu je přítomno velké železné madlo po celé zadní horní hraně boxu. Je ale nutno dodat, že naklopení stabilní hluboké bedny je poměrně náročná operace, kdy je potřeba spodní hranu (nohou) zablokovat, aby se vám ji podařilo „převrátit“ na kolečka. Kromě tohoto způsobu manipulace jsou ale po stranách i klasická vyklápěcí madla, takže tradiční způsob manipulace je možný také. Po této stránce je box vybaven naprosto dokonale.

Box je potažen černým plastovým materiálem, který má nejspíš imitovat koženku. Je to asi největší slabina, co se týká použitých materiálů. Povrch není příliš pevný a má tendenci se odírat a trhat. Důkazem je fakt, že spousta bazarových kousků vypadá, jako by ji používal nejmíň basák z Nirvány.  Hodí se tedy obal, ať už originál nebo třeba ušitý na míru. Přední síťka je vyrobena nejspíš z plastových vláken a je pevná. Není to tedy nějaká jemná látka, které hrozí protrhnutí a nemusíte se obávat nedostatečné ochrany reproduktorů.

Výbava

Jak už z názvu vyplývá, box je osazen čtyřmi 10″ reproduktory. Jde o univerzální osazení, které nabízí jak rychlou odezvu, tak zvláště díky velkému objemu a umístěním bassreflexů mohutné basy. Taktéž je osazena regulovatelná horna, takže ani o cinkání ve výškách vás neochudí. Reprobox je koncipován jako standalone, nepředpokládá se tedy kombinace s jinými bednami. Proto také naleznete pouze 4 Ohmovou verzi. Maximální výkon, který můžete do bedny pustit, je 500 W, což bude stačit všem, kteří mají svůj sluch rádi.

Na zadní straně krom ovladače horny naleznete 2 paralelně zapojené Speakon konektory a 2 klasické 6,3 Jacky. Takže reprobednu připojíte v podstatě k čemukoliv.

Fotografie zadní strany basového reproboxu Ampeg SVT-410HLF

Zvuk

Těžko posuzovat zvuk pouze jedné části vybavení, která by navíc měla ovlivňovat jeho barvu co nejméně. Nicméně se dá říci, že zvuk je plný, pevný a má tlak. Nechybí basy, středy a díky horně ani výšky. Použitím 10palcových reproduktorů je dosaženo konkrétního zvuku, který nemá sklon k „zahuhlanosti“.  Reproduktory nemají ani při velkém zatížení tendenci vyskakovat z bedny a jejich výchylka je minimální.

Technické parametry

 • výkon: 500W
 • impedance: 4 Ohm
 • reproduktory: 4 x 10″
 • horna: 1″ (regulovatelná)
 • citlivost: 98 dB
 • frekvenční odezva (- 3dB): 48 – 18 000 Hz
 • nejnižší frekvence (-10 dB): 28 Hz
 • SPL: 125 dB
 • konektory: 2 x Speakon, 2 x 6,3 Jack
 • basreflex
 • rozměry: 61 x 76 x 48 cm
 • hmotnost: 38,6 kg

(Zdroj: Ampeg.com)

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze a jeho autorem je Vladan Košut. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.