Baskytara Sandberg California TT4 – německá preciznost v praxi

Když jsem se začínal učit hrát na baskytaru, zapůjčil jsem si od známého starou Jolanu, která mu doslova hnila ve sklepě (z části měla již odpadnutý lak) a místo konektoru měla kabel napevno připájený k tělu. Netrvalo však dlouho a pořídil jsem si bazarovou 5strunnou Ibanezku. Lákal mě její moderní vzhled. Šlo však asi o největší (byť omluvitelný) přešlap při výběru vybavení, jaký jsem dosud udělal. Kdybych vybíral první baskytaru teď, rozhodně bych sáhl jinam – po 4strunném nástroji typu Jazz Bass.

Jazz Bass nestárne

Nevím, jestli to bylo věkem nebo se prostě vkus mění v závislosti na tom, jak člověk sbírá zkušenosti. Faktem je, že „jazzbasy“ se mi nejprve vůbec nelíbily. Přišly mi staromódní, velké a nepohodlné. S postupem času jsem jim však začal přicházet na chuť a zjišťovat, že staromódní může znamenat nadčasově stylové. A pohodlnost není až tak o koncepci, jako o konkrétním modelu. Hlavně jsem se vykašlal na to, jak to vypadá, a začal oceňovat, jak to hraje.

Není Jazz Bass jako Jazz Bass

Ačkoliv za koncepcí Jazz Bass stojí Fender, existují tisíce různých „kopií“, které se buď snaží Fender napodobit (což se málokdy daří), nebo si jdou svou vlastní cestou. Faktem je, že originály Fender Jazz Bass mají své kouzlo, tradici a hlavně jméno. Ale kvalita zpracování a „hratelnost“ bývá u Fenderů někdy problém. A právě díky tomu vzniká místo pro konkurenci, která zaplňuje požadavek na tradiční koncepce, ale zároveň je posouvá o kus dále. Jedním z příkladů je německá firma Sandberg a její řada baskytar Californa T. Typické baculaté tělo Jazz Bassů evokuje starou dobrou klasiku, avšak zkušenější uvidí na první pohled patrné rozdíly – v použité kobylce, srážeči strun na hlavě, krytech potenciometrů a snímačích.

Baskytara Sandberg California TT4

Sandberg California TT – Jazz Bass jak má být

Elektrické baskytary Sandberg California TT jsou velmi kvalitně zpracované nástroje vyrobené přímo v Německu. Podepisuje se na nich německá preciznost a smysl pro detail. Díky olšovému tělu, javorovému krku a palisandrovému hmatníku a dvěma singl-coil snímačům očekávejte klasický „dřevitý“ Jazz Bass zvuk, který se prostě hodí do jakéhokoliv hudebního žánru od jazzu po metal. Zvuk můžete nakopnout aktivní elektronikou (tak jako například u řady Deluxe v případě Fenderu), která je ale na rozdíl od Fenderu snadno vypínatelná. Rozsah zvukových možností se tak razantně zvyšuje a z nástroje lze dostat modernější „hi-fi“ sound i oldschoolový medový vrčák. Hratelnost je perfektní, obzvláště pokud si umíte nástroj sami seřídit dle svých preferencí.
Pokud uvažujete o nákupu seriózního nástroje a chcete jít cestou kombinace moderního s tradičním, Sandberg California TT určitě stojí za zvážení.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Vladan Košut. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.