Zámky na popruh baskytary

Když už teda máte luxusní popruh, hodí se ho mít na baskytaru nasazený sofistikovaněji, než že ho jen jednoduše navléknete na ty čudlíky, které z nástroje trčí. Proč?

Protože hrozí, že svou drahocennou kytaru dříve či později poválíte po zemi. K zajištění pevného spojení popruhu a baskytary slouží tzv. zámky popruhu. Skládají se ze dvou částí. Mají také čudlík, který je navrtaný do baskytary (tzn. ten původní tímto jednoduše nahradíte). A pak mají druhou část, kterou zase upevníte na popruh. Obě dvě části do sebe zapadají a mají většinou nějaký pojistný mechanismus – musíte někde něco stlačit, aby šly obě části od sebe rozpojit. Podob mechanismu je víc, ale já doporučuji zámky od firmy Dunlop, u kterých z kulaté části připnuté na popruhu (a jištěné závlačkou) trčí tyčinka, která pasuje do dírky v čudlíku na kytaře. Pro rozepnutí je potřeba stlačit „tlačítko“ uprostřed kulaté části. Hodně blbě se to popisuje, ale z obrázku to snad bude jasný, jak to funguje.

Btw. barvy se dělají různé, takže ideálně vybírejte tak, aby se vám to hodilo k ostatnímu hardwaru na kytaře :)

Výhody tohoto mechanismu jsou hlavně tyto:

  • Je úplně jedno, v jaké poloze do sebe obě části zacvakáváte.
  • Díky tomu, že část na popruhu je jištěná závlačkou a nikoliv závitem, tak nehrozí, že by se odšroubovala (což se mi stávalo u zámku firmy Schaller naprosto běžně – to už je pak lepší raději nemít ho vůbec).

Dunlop Straplok SLS 1033BK lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>